Prace budowlane wiążą się z koniecznością wypożyczenia albo zakupu odpowiednich sprzętów i pojazdów. Przygotowując się do robót, trzeba też zadbać o bezpieczeństwo. W tym celu warto zaopatrzyć się w stemple budowlane, czyli stalowe podpory. Czym są i z czego są wykonane? Na jakich etapach budowy są stosowane i do czego je wykorzystać?
Czym są stemple budowlane i jakie są ich rodzaje?
Przedsiębiorcy czy osoby prywatne, które przygotowują się do budowy lub prac remontowych, zwykle wynajmują rusztowania. Jednak podczas robót przydają się również inne elementy. Mowa tutaj na przykład o stemplach budowlanych, które mają znaczenie w kontekście:
- bezpieczeństwa prac
- szybkości prac
- dokładności prac.
Wspomniane podzespoły to podpory stropowe, których zadaniem jest podparcie elementów, które są jeszcze w budowie – zarówno stropowych, jak i ściennych. Wyróżniamy dwa rodzaje stempli. Metalowe są ocynkowane i lakierowane. Mają warstwę impregnatu zabezpieczającego. Dzięki temu są odporne na korozję i trudno je uszkodzić. Drewniane z kolei są mniej trwałe, więc są rzadziej wybierane – warto zwrócić uwagę na to, że zmienne warunki atmosferyczne mogą je szybko zniszczyć.
Gdzie i do czego przydają się stemple budowlane?
Zastosowanie stalowych podpór jest szerokie. Warto zastanowić się nad wynajmem stempli budowlanych zarówno w przypadku prac przeprowadzanych przez firmy, jak i przez osoby prywatne. Przydadzą się między innymi do:
- podtrzymywania nowo powstającej konstrukcji
- formowania stropu
- stabilizacji stropu do czasu związania się betonu
- podpierania balkonów
- podpierania podciągów i innych rodzajów belek.
Niezależnie od tego, jakie będzie ich zastosowanie, to najważniejszą kwestią jest ta, że zagwarantują bezpieczeństwo. Ponadto powstała konstrukcja będzie solidna.