Na wielu budowach rusztowania są podstawowym wyposażeniem. Bez nich nie da się pracować na wysokości. I nie dałoby się zapewnić pracownikom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Jak większość sprzętów teraz można rusztowanie kupić lub wynająć. Co się bardziej opłaca? Każdy sposób ma swoje wady i zalety. Sprawdźmy to.
Plusy zakupu rusztowania
Jeśli już wiesz, że będziesz używał rusztowania często, opłaca się je kupić. Można kupić część i dokupować dodatkowe elementy w zależności od potrzeb. Tutaj ważny jest temat przechowywania zakupionego rusztowania. Czy mamy taką powierzchnię magazynową, żeby ten zestaw przechować. Warto kupić rusztowanie, gdy realizowane zadania są w większości standardowe i występują regularnie. Wydatek początkowy jest znaczny i zależy od liczby zakupionych modułów. Konstrukcja podlega amortyzacji. Oczywiście należy pamiętać o konserwacji i okresowych przeglądach. I o montażu, którego może dokonać tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami.
Kiedy wynająć rusztowanie?
Wynajem rusztowania jest korzystny po pierwsze wtedy, jeśli jest używany tylko do czasu do czasu. I przede wszystkim jeśli nie dysponujemy miejscem do przechowywania. Wiadomo, że należy uwzględnić mniejszą elastyczność w dysponowaniu rusztowaniem i praktycznie w stu procentach należy opłacić kaucję. Tutaj nie uwzględniamy kosztu zakupu, serwisowania czy naprawy. Zawsze możemy dobrać takie elementy rusztowania, które będą nam w danej pracy najbardziej odpowiadać. A co w przypadku, kiedy budowa nam się przedłuża, a termin zwrotu rusztowania właśnie mija? Zakup rusztowania będzie więc w większości przypadków opłacalny tam, gdzie wykonywane zadania są dość standardowe, a sprzęt będzie używany przez większość czasu. Opcja wynajmu będzie korzystniejsza, jeśli w firmie nie ma osób posiadających uprawnienia montażysty, a skala korzystania z rusztowań nie jest zbyt duża.